Klokánek Olomouc, Fond ohrožených dětí

Klokánek Olomouc je projektem Fondu ohrožených dětí. Jeho cílem je nabídnout dětem přechodnou rodinnou péči na dobu, dokud se nemohou vrátit zpět do své rodiny, nebo dokud není situace vyřešená. Za ohrožené dítě je považováno v souladu s mezinárodními i českými právními normami takové dítě, jež je ohroženo týráním, zneužíváním či zanedbáváním. Pomoc jakkoli ohroženým dětem je stěžejní činností Fondu ohrožených dětí. Nadace rodiny Morávkových se rozhodla podpořit tento projekt z výtěžku charitativní aukce roku 2023.

Klokánky mají pověření MPSV jako zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc, proto mohou přijímat děti na základě žádosti rodičů, soudního rozhodnutí (předběžné opatření nebo rozsudek), žádosti orgánu sociálně-právní ochrany dětí i na základě žádosti samotného dítěte či osoby, která malé dítě nalezne opuštěné nebo v jiné krizové situaci. V těchto případech mohou děti v Klokánku zůstat i proti vůli rodičů až do té doby, než soud rozhodne o předběžném opatření. Většina přijatých dětí má stejnou anamnézu – týrání, zneužívání, domácí násilí, zanedbání, neschopnost zajistit řádnou péči, bytové důvody, v poslední době stále častěji hospitalizace osamělého rodiče, či svěření dítěte za účelem zajištění náhradní rodinné péče. Klokánky mají nepřetržitý provoz, proto mohou kdykoli přijmout i novorozence, jejichž matky tají těhotenství a porodí mimo zdravotnické zařízení.

Protože přechodná rodinná péče s častým střídáním dětí je značně náročná, vycházíme Klokánek z principu, že jedna osoba pečuje v samostatných bytech I. kategorie maximálně o čtyři děti. Je to proto, že děti přicházejí velmi často zanedbané, opožděné v celkovém vývoji, deprivované, s nočními děsy a nevhodnými návyky a projevy, a proto vyžadují velmi intenzivní péči, kdy hlavním cílem je zlepšení psychického i zdravotního stavu umístěného dítěte, jeho spokojenost v tomto náhradním rodinném prostředí.

„Každému, kdo nás jako Fond ohrožených dětí, Klokánek Olomouc podporuje jsme vděční. Díky tomu můžeme vykonávat svoje aktivity a pečovat o děti, které potřebují pomoc. Délka pobytu dítěte v Klokánku je tři měsíce a je možné ji prodloužit. Celková doba pobytu ale nesmí překročit půl roku. Dítě se po urovnání poměrů vrací do své biologické rodiny, případně se hledá jiné řešení – náhradní rodinná péče nebo dětský domov. Nadaci rodiny Morávkových jsem oslovila s cílem seznámení s naší organizací, případně s možností v budoucnu nějaké cílené podpory. Proběhla schůzka přímo v Klokánku, s prohlídkou a seznámením se s chodem zařízení, s principy péče. Na základě našich potřeb jsme dohodli účel daru. Díky Nadaci rodiny Morávkových jsme získali finanční dar ve výši 60 800,- určený na nákup pohonných hmot. Pokud je dítě přijato do Klokánku, snažíme se o to, aby změn mělo co nejméně a dítě nepřišlo o svoje dosavadní jistoty. Samotný pobyt v zařízení je totiž pro děti velkou změnou. Není proto žádoucí, aby současně dítě měnilo i na dobu pobytu v Klokánku například školu. Má zde kamarády, paní učitelku, případně asistentku. Pokud je možné s ohledem na zařízení toto zachovat, snažíme se o to. Děti jsme vozili např. do Prostějova, Přerova, Štěpánova, Hněvotína, Křenovic. Tady se samozřejmě odráží vzdálenost od Olomouce, finanční i časové možnosti. Díky daru je nám umožněno původní školu zachovat, což je jednoznačně ve prospěch dětí. Děkujeme.“ Mgr. Šárka Kupčáková, ředitelka zařízení

www.klokanekolomouc.cz